Property in Alanya

İskan Nedir? Yapı Ruhsatı Nedir?

İskan (Yapı Ruhsatı)

Üzerine inşaat ruhsatı alınan bir arsanın. Onaylanmış projesinin inşaatı, projeye uygun olarak bitirilip tamamen tamamlandığında, ilgili Belediye’nin imar müdürlüğü tarafından yapı kullanım izni (oturma izni) için düzenleyip verildiği belgedir.


İskanın iki çeşidi vardır.

Birinci ön iskan denilen belge yukarıda tarif ettiğimiz durumda müteahhitler tarafından alınması gerek belgedir. Bu belge yapının tasdikli projeye uygun olarak tamamlanmış olduğunu, elektrik, su, doğalgaz, kanalizasyon, iletişim hatları gibi resmi kurumlarla ilişiği kesilmiş ve çevre düzenlenmesi gibi bütün işlemlerinin tamamlandığını bildiren ruhsat niteliğinde bir belgedir.


İkincisi ise ferdi iskan olarak bilinen bağımsız bölüm sahiplerinin müracaatı ile her bağımsız bölüm için ayrı ayrı düzenlenen ruhsat niteliğindeki belgedir. Ferdi iskan belgesi ön iskan belgesi alınmış gayrimenkullerde verilebilen bir belgedir. Gayrimenkulünüzün m2 ölçümü baz alınarak ilgili belediye ve Gelir İdaresi Müdürlükleri tarafından vergiler tahsil edildikten sonra verilen belgedir. Ferdi iskan daha önce bazı gayrimenkullerde alınmış olabileceği gibi, çoğu yeni projelerde konut satın alan (Alıcı) tarafından alınabilmektedir.


Satın alacağınız konutlar için iskan bilgililerini Property in Alanya satış danışmanlarımız satış esnasında tarafınıza bilgi vereceklerdir. Ferdi iskan almanız gereken durumlarda danışmanlarımız sizlere işlemleriniz konusunda yardımcı olacaklardır. 


Ferdi İskan Ruhsatı Almak için gereken Evraklar


Türk Vatandaşları için gereken evraklar

  • Ön İskan Ruhsatı (Yapı Ruhsatı)
  • Ferdi İskan belgesi almak istediğiniz dairenizin tapu fotokopisi.
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için gereken evraklar

  • Ön İskan Ruhsatı (Yapı Ruhsatı)
  • Ferdi İskan belgesi almak istediğiniz dairenizin tapu fotokopisi.
  • Pasaport fotokopisi
  • Vergi Kimlik Numarası